III. etapa Tulešice – Tavíkovice

Přestože nás čekalo na Rokytné projít pouze úsek  13 km Tulešice – Tavíkovice, vyrážíme na tuto podzimní výpravu na celý víkend. V pátek okolo 15 hodiny přijíždíme do campu Rouchovany u rybníka Stejskal, kde jsme ubytování v malých, ale příjemně upravených chatkách, které jsou všechny volné. Po menší svačince vyrážíme na obchůzku campu a jeho okolí. Hudba nás přilákala do hospody u Nováčku, kde jsme při poslechu country hudby strávily příjemný podzimní podvečer.

Ráno okolo půl 9 jsme si připravili na sluníčku snídani v trávě formou švédských stolů (kdo co dal) a pomalu se přesunuli auty do Tulešic. Auta jsme pak přesunuli do Tavikovic, kde čekal Bibi, který převezl řidiče zpět do Tulešic, a tak jsme v 10 hodin v plné sestavě vyrazili proti proudu Rokytné směr Tavikovice. Hned za Tulešicemi se dáváme přes louku do rohu začínajícího lesa k řece a po levém a značně strmém břehu pokračujeme pomalu vpřed. Po slabé čtvrt hodince Machy s Laděm načínají první plechovičky, aby uhasili neutichající a věčnou žízeň. Asi po třech kilometrech se po úzké lávce dostáváme na druhý břeh Rokytné a po této straně pokračujeme až ke splavu u místního mlýnu, kde si se zájmem prohlížíme starý náhon. Tento úsek s množstvím kamenů a prudším proudem řeky nám připomíná malá stvořidla na Sázavě. Míjíme Valův mlýn a kousek za nim Spálený mlýn, kde přecházíme na druhou stranu. Přicházíme na malou loučku, kde je pár chatiček a soutok Rouchovanského potoka s řekou Rokytnou. Přejdeme tedy po lávce Rouchovanský potok a hned za ním Rokytnou a asi po 500 m míjíme Benduv mlýn. Marně hledáme příhodné tábořiště k opečení buřtíku, takže rozděláváme oheň na nějakém starém rozbitém tábořišti. Po vydatné svačince vyrážíme do poslední třetiny naší cesty. No a jak už to tak bývá po 5 minutách přicházíme ke krásnému tábořišti v okolí velkých skal. Zde nás uchvacuje zbudovaná přírodní pec, která slouží k vaření při pořádání letních táborů. Cesta v tomto úseku je lemovaná vysokými a mechem porostlými skalami.
Na závěr této etapy děláme společné foto u cíle naší výpravy v Tavíkovicích a přesouváme se do Rouchovanského campu. Po krátkém odpočinku jdeme na jedno točené, a tak jak včera se naše návštěva hospody U Nováčku protáhla na dvě hodinky. Večer trávíme společně u kytary s Bibim a pak při hře Kufr. Ráno okolo 10 hod. následuje opět snídaně v trávě, balení a odjezd domů.

Počasí – v pátek polojasno, teplota okolo 20 °C V sobotu polojasno až oblačno, teplota opět okolo 18-20 °C.

Celkem jsme ušli okolo 18 km. Z toho14 km po Rokytné.

Foto z této etapy najdete zde

Novák Antonín