V. etapa Tulešice – Moravský Krumlov

Hektické jaro a léto nám v letošním roce dovolilo vypravit se na předposlední úsek Rokytné až o víkendu na sv. Václava 24.9 – 26.9.2010 Sraz jsme si dali tentokráte v malém, ale o to útulnějším campu přímo na břehu Rokytné u koupaliště ve Vémyslicích. Okolo 17 hodiny jsme se ubytovali, dali si po malé preventivní slivovičce a vypravili se na obchůzku našeho nejbližšího okolí. Tato krásná, asi 4 km procházka byla zakončena v hospodě na radnici ve Vémyslicích, kde se připravovalo stavění máje na svatováclavské hody. Vémyslice je vesnička roztažená minimálně do 2 až 3 km. Jsou zde dva kostely, škola,  sokolovna, min. dvě hospůdky a jeden hotýlek, kde je možno si zajisti celodenní stravu. Na chatky jsme se vrátili okolo osmé hodiny a do půlnoci jsme se věnovali kytarám, zpěvu a pivíčku.

Budíček byl stanoven na 8 hodinu. Po ranní hygieně a vydatné snídani jsme se přesunuli do Tulešic, odkud jsme vyšli směr řeka Rokytná a M. Krumlov. Hned za Tulešicemi  jsme se dali první polní cestou doprava, kde jsme předvídali cíl naší výpravy Rokytnou. Když se cesta začala stáčet neustále doprava směrem na Tavíkovice, nejstarší člen naší výpravy Budulla začal pochybovat o správném směru naší výpravy. Asi po 1 km jsme narazili konečně na žlutou po které jsme se dostali až k řece. Na krásném paloučku stály tři překrásné chatičky, u kterých byl přechod na druhou stranu. Po krátkém občerstvení a poradě jsme se vydaly po levém břehu. Tento úsek, až ke  Kuchyňkovu Mlýnu, lze zařadit k těm krásnějším a divočejším úsekům na Rokytné. Asi po 4 km jsme narazili na náhon ( zde jsme se asi měli dát po nové žluté značce, na kterou jsme ale nikde nenarazili nebo jí možná přehlédli), na kterém,  přesto že byl oplocený, byla žlutá tur. značka po které jsme pokračovali dále. Náhle se před námi zjevil krásný rybníček, za kterým jsme spatřili Kuchyňkův mlýn. Vzhledem k tomu, že nás žlutá dovedla až sem a mi jsme se ocitli uprostřed dvora, kde běhali ovce, kozy, koně a stovky domácí drůbeže, byli jsme z toho trochu v šoku. Vyslali jsme Bivoje, aby obhlídl situaci, a tak jsme se seznámili s příjemným panem domácím, kterým nebyl nikdo jiný než pan Kopeček – majitel hospůdky v Třebíči u vlakového nádraží. Ten nám provedl odborný popis a ukázku spuštění tamní malé vodní elektrárny. Dále jsme pokračovali po silnici směr Vémyslice a asi 500 m za mostem jsme se dostaly opět k řece, tentokrát z druhé strany. Po dalším ½ kilometru jsme opět přešli Rokytnou a dostali se do kempu Vémyslice, kde jsme byli ubytováni. Zde jsme si dali krátkou občerstvovací přestávečku a vyrazili jsme za plotem kempu po levém břehu  Rokytné směrem ke Krumlovu. V tomto úseku se Rokytná vine uprostřed luk a polí, takže jsme šli po polní cestě a řeku jsme měli pouze na dohled. Prošli jsme vesničkou Rybníky, kde jsme odpočívali v čekárně, a kde jsme zjistili, že do Vémyslic jezdí i v sobotu dost pravidelně městská doprava, kterou jsme pak mohli využít při našem převážení aut. Po krátkém odpočinku jsme vyrazili směrem k řece. Pokračovali jsme asi ½ km po polní cestě, poté jsme přešli pole a v pravém rohu jsme vnikli do hustého šábi a jak řekl Bibi: „Tak tady pánové šli naposledy snad lovci Mamutů!“ Protože jsme však věřili mapě pokračovali jsme pomalu vpřed. Po pravé ruce Rokotná – po levé nějaký pěkně velký rybník a my se prodírali asi hodinu, než jsme konečně vyčerpaní dorazili na hráz rybníku. Udělali jsme si kamenné ohniště a  za svitu sluníčka následovalo opékání špekáčků. Poslední kilometr před Krumlovem jsme prošli částí zahradní kolonie a byli jsme v cíli naší výpravy, v Moravském Krumlově. Prošli jsme Krumlovem až k zámku, kde jsme si na zahrádce před zámkem dali zasloužené pivíčko a přesunuli se auty do Vémyslic. Vzhledem k tomu, že okolo 18 hodiny začalo celkem vydatně pršet a pršelo celou noc, byli jsme nuceni strávit i druhý večer  v chatce. Tak jako předešlý večer nám opět  zahrál  na kytaru starý tremp Bibi, kterého velice pěkně doplnila hrou na kytaru děvčata Matyášova a Dokulilova.

Zpestřením cesty byly i krásně udržované zahrádky, buď zeleninové nebo okrasné, které místy lemovaly břehy Rokytné.  Po návratu domů jsme ve večerních zprávách vyslechli, že se po vytrvalých deštích hladina Rokytné v okolí Moravského Krumlova zvedla a dosáhla 250cm. Řeka se vylila z břehů, zaplaveny byly okolní zahrady, louky a cesty. Takže všechna ta krása, práce a píle majitelů zahrádek byla zničena. I takhle dovede být naše Rokytná krutá.

Foto z této etapy najdete zde

Antonín Novák