I.etapa Rokytnice – Jaroměřice

etapa1_1Ve 12:00 hod., když kostelní zvony vyzvánějí poledne, vyrážíme po Rokytné směr Kojetice. Za krásného slunného počasí se přesouváme z cesty k břehu Rokytné a vzpomínáme, jak vypadala v tomto úseku, když byla ještě plná zvěře a tůní.

V Kojeticích za školou přecházíme most a po pravém břehu pokračujeme dál. Okolo malého rybníčku jdeme stále po pravém břehu, tentokrát už divočejší Rokytné.

 

Tak to vypadá, když se do rána před pochodem flámuje (na mostku pod Peckovou horou)

Na mostku u chatky pod Horním Újezdem trochu odpočíváme a postup volíme po levé straně Rokytné. Když se chceme dostat k soutoku Rokytné s Římovským potokem, vracíme se asi o 50 m od břehu přítoku z levé strany, kde se nám tento úsek daří překročit. U tohoto soutoku stojí asi 4 m vysoký kamenný kříž bez jakéhokoliv označení.

Po necelých 2 km přicházíme k Újezdskému mlýnu. Zde se nám naskýtá asi nejkrásnější přírodní scenérie na tomto úseku Rokytné, která zde vzhledem k množství vody tvoří krásné vodopády. Zde se dávám do přátelského rozhovoru s příjemným starším pánem-obyvatelem mlýna, který nám popisuje, jak se zde dokáže Rokytná rozvodnit. Vede mě doprostřed louky, kde je asi půltunový balvan, který zde byl vyplaven při povodních kolem r.1860, kdy zde Rokytná dosahovala 4m výšky.

Na radu tohoto pána nepokračujeme kolem řeky, ale asi 300 m po polní cestě směr Šebkovice. Poté se dostáváme opět k pravému břehu narovnaného toku Rokytné, která je v tomto úseku po obou březích lemována 3m palachem a pokračujeme až k mostku, kde se vracíme opět na levý břeh řeky, po kterém dojdeme až k silnici Výčapy-Šebkovice. Za silnicí pokračujeme asi 300 m po pravém břehu, ale při první příležitosti přes provizorní lávku přecházíme na levý břeh, po kterém pokračujeme až do Lesůněk. V Lesůňkách odpočíváme na pokácených topolech, po silnici se vydáváme směr Jaroměřice. Asi po 200 m za železničním přejezdem se dostáváme opět k břehu Rokytné a po levém břehu pokračujeme až do Popovic. Překračujeme silnici a asi po 300 m po mostku přecházíme na druhý břeh.

Naším dalším cílem je vlakové nádraží, následuje cesta vlakem do Starče a odtud směr Rokytnické koupaliště, kde jsme dobrým pivíčkem zvlažili svá vyprahlá hrdla po I. etapě  Expedice Rokytná 2009.

 

Počasí jasno 23 oC, našlapáno 13,5 km (11 km Rokytná)

 

Foto z této etapy najde zde