VI. etapa Moravský Krumlov – Ivančice

VI_etapa_1

Další etapu expedice Rokytná jsme naplánovali na víkend od 6.5.- 8.5.2011 a to na úseku
Moravský Krumlov – Ivančice k soutoku  Rokytné s Jihlavou.

Ubytování na této víkendovce jsme zajistili v kempu pod Templštejnem, kde jsme si dali sraz do 17 hod. Po ubytování  ve 4 lůžkových chatkách, které jsme měli k dispozici v rohu kempu, jsme počkali na naše cyklisty Machyho a Bibiho, kteří přijeli z Rokytnice na kolech. V 18 hod. jsme se vypravili na zříceninu Templštejna, kde nebýt Jarušky a malého  Machyho, tak jsme prohlídku hradu tak trochu odbyli, protože jsme se spokojili s částí zříceniny a opodál se nacházel větší komplex pozůstatků hradu. Při návratu do kempu jsme si po cestě nasbírali dřevo na večerní táboráček a opékání buřtů. Přestože večer byla pěkná zima, vydrželi jsme u táboráku skoro do 11 hod. Vzhledem k tomu, že Bibi dal přednost fandění našim hokejistům, obešli jsme se tento večer bez kytary. Noc jsme přežili ve zdraví zabaleni do spacáků a ti co vstávali krátce po 7 hodině se mohli kochat krásným východem slunce, které postupně rozehřívalo mrazem pokrytou louku. Z palet jsme si zhotovili stoleček, na kterém se prostřelo, každý dal co měl a po ranní povinné slivovičce jsme společně posnídali.

V 9 hod. jsme se přes Řeznovice a Polanku, kde jsme zanechali výsadek kluků Machovců, kteří měli zjistit kudy vede cesta k Rokytné, přepravili do M. Krumlova k benzince. Zde na nás čekal zbytek naší výpravy, která se po modré vypravila k Rokytné. Řidiči se přepravili do Ivančic auty, která jsme zanechali před mostem, a jedno auto se s řidiči vrátilo do Polanky. Výsadek kluků Machovců se osvědčil, protože se jim podařilo navázat kontakt s místní děvou (70-ti letá babička s motyčkou), která je podrobně informovala o nejkratší cestě k Rokytné. Auto jsme zaparkovali v Polance za hospodou a pod vedením Machyho jsme vyšlápli k Rokytné, kde jsme se setkali s druhou částí naší výpravy. Asi po dvou kilometrech jsme přešli můstek a vyšlápli jsme stráň do Rokytné, kde jsme si u dětského koutku trochu odpočinuli a zvlažili svá vyprahlá hrdla. Rokytná je malá, pěkně upravená vesnička, tyčící se nad  řekou Rokytnou, která jí ze dvou stran oblévá. Úchvatná zde byla květinová výsadba přilehlých rodinných domků. Asi kilometr za Rokytnou jsme dorazili ke směrovce, která nás upozornila na 11m dlouhý vodopád, který se nacházel asi 200 m od stezky. Opět jsme udělali dobře, že jsme se k vodopádu vydali, protože se nám naskytl krásný pohled. Nad vodopádem je dle dostupných informací pěkně upravená studánka s posezením, ale tam jsme se už nedostali. Během dalšího úseku je Rokytná lemována řadou chatek.
Když jsme dorazili pod Budkovice, naskytl se nám krásný výhled na zříceninu  bývalého hradu. Přestože se zde naskytlo pěkné místo na polední pauzu s opékáním, po krátkém odpočinku jsme pokračovali dál. Když jsme minuli hustou zástavbu v chatové oblasti, začali jsme stoupat do největšího kopce na tomto úseku. Vzhledem k sílícímu tlaku několika jedinců (malej Machovec),  že už mají hlad, se Bivoj vydal jako předvoj zajistit vhodné tábořiště. To se mu podařilo  až zhruba po 3 km u jednoho meandru řeky Rokytné. Když jsme se posilnili opečenými buřty,  vydali jsme se na poslední 3 km našeho pochodu a okolo 16-té hodiny jsme dorazili k cíli naší dnešní výpravy a to na soutok řeky Rokytné s Jihlavou. Pro manžele Novákovy to byl i závěrečný cíl jejich putování v rámci  1. expedice Rokytná,  když jako první   z nás zdolali Rokytnou od pramene až po soutok.

VI_etapa_1VI_etapa_2
U pramene 13.2.2010Na soutoku  7.5.2011

 

Proti proudu Jihlavy jsme dorazili k mostu, kde jsme nasedli do aut a přepravili se do kempu pod Templštejnem. Zde nás čekalo příjemné posezení v hospůdce, kde mimo pivíčka a limonádky měli i výborný gulášek a polévku. Zpestřením sobotního podvečera bylo divadelní vystoupení skupiny historického šermu  z Rosic. Při západu slunce jsme zapálili táborák, u kterého jsme při Bibiho kytaře tentokrát vydrželi přes půlnoc. Ráno už nás čekala pouze  společná snídaně v trávě, závěrečné foto u totemu a cesta domů.
Nejmladším účastníkem byl Mareček Láník – 5 let.
Cyklisté  našlapali 105 km.
Po Rokytné našlapáno 16 km,  jasno, teplota ráno -1 °C, odpoledne   +22 °C.